Obľúbené štýly interiérového dizajnu
Či už si zariaďujete nový byt, alebo prerábate ten súčasný, jedno je isté - chcete sa v ňom cítiť príjemne. Základom je zariadiť si interiér podľa svojho vkusu. Vybavenie vášho príbytku by malo byť osobité a predstavovať to, akí ste. Pokiaľ sa vám ale zunovala klasika, nebojte sa siahnuť po inom štýle. Možno vás naše tipy niekoľkých štýlov bývania budú inšpirovať. Škandinávsky, minimalistický, vidiecky, retro, vintage, rustikálny, glamour či art deco štýl? Vyberte si ten, ktorý sadne práve vám!
Inšpirácia severskými krajinami sa v škandinávskom štýle ukazuje predovšetkým svetlými farbami, krémovými či mentolovými odtieňmi a prírodnými materiálmi, ako sú kožušiny, drevo a kov. Tento štýl vynikne hlavne v obývačkách, kúpeľniach a spálňach. Jeho príjemnú a útulnú atmosféru môžete vytvoriť napríklad kožušinovým prikrývkou.
Minimalizmus snáď ani netreba predstavovať. Minimum nábytku i dekorácií, striedme použitie základných farieb, jednoduchosť a poriadok. Je ideálny pre menšie priestory, pri zariaďovaní sa sústreďte na vzdušnosť miestnosti. Rozlúčte sa so zbytočnými dekoráciami a doplnkami, nadbytočné sú tiež koberce a obrusy.
Vidiecke štýly sa líšia podľa toho, akou krajinou sú inšpirované. Anglický je známy pre svetlé drevo, vzory kociek a kvetín, taliansky je plný zemitých farieb a kamenných podláh a vo francúzskom môžete nájsť predovšetkým robustný nábytok a odtiene modrej či fialovej. Jedno však majú vidiecke štýly spoločné - dominantou je drevený nábytok a všadeprítomné prírodné materiály. Tento štýl sa využíva prevažne v kuchyniach, zaujímavo ním ale oživíte aj ďalšie miestnosti, napríklad kúpeľne.
Plastový nábytok, metalický povrch, dobové plagáty, vinylové platne a prenosné rádiá, to retro štýl, ktorý si berie to najlepšie z 50. až 70. rokov minulého storočia a vďaka tomu, že necháva čisto na vás, čo si z neho vezmete, sa z každého interiéru môže stať dokonalý originál. Pre tento štýl sú typické výrazné farby a ich kombinácie, nápadité vzory, retro kuchynské doplnky a materiály, ako je chróm, plast alebo vinyl.
Vintage štýl sústreďuje svoju pozornosť na 50. a 60. roky 20. storočia, môže mať romantický nádych a patrí do neho všetko, čo už má svoj vek. Vyrazte do bazáru, vyberte si niekoľko starších kúskov a doplňte nimi inak moderný interiér.
Termín rustikálny štýl je celkom široký a nie je definovaná jedna presná podoba tohto štýlu bývania. Rustikálny štýl vystihuje mnoho prvkov, ale zdôraznime slová ako prirodzený, drsný, olúpaný a neformálny. Jednou z charakteristických vlastností rustikálneho štýlu je použitie prírodných materiálov. To znamená veľa dreva a kameňa, ako v nábytku, tak na stropoch a stenách. Využíva aj látky ako napríklad vrecovina. Ide o to využiť obyčajné prvky v ich najprirodzenejšom stave. Uplatnenie tu však nájde aj moderný materiál ako kov a plast. Klasické prvky sú kombinované s moderným dizajnom, čo podporuje svieži a ľahký vzhľad vášho interiéru.
Moderný glamour štýl je dnes jedným z najpopulárnejších štýlov interiérového dizajnu. Predstavuje dávku pozlátka, ale vyvažuje to modernými funkciami - spĺňa preferencie súčasnej doby. Neexistuje lepší spôsob, ako docieliť glamour štýle, ako s výraznými farbami a veľkými vzormi. Začnite výberom farby alebo vzoru, ktorý sa vám pozdáva, následne vytvorte okolo seba zvyšok dizajnu.
Pre tento štýl sa zvyčajne odporúča mať ako dominantnú farbu neutrálny odtieň. Zamerajte sa na výber nábytku, ktorý je plný elegantných kriviek a mnohých uhlov, aby ste ním vizuálne upútali. Dôležité je využitie lesku. Na vytvorenie potrebného efektu použite kovy, kryštály, atď. Dbajte však na rovnováhu. Ak sa rozhodnete pre odvážny vzor, zvážte výber takého, ktorý používa neutrálne farby. Pokiaľ má nábytok odvážny odtieň, uistite sa, že má rovnejšie línie.
Ak existuje jeden interiérový trend, ktorý môže dom úplne premeniť, je to práve Art Deco, jeden z najznámejších štýlov interiérového dizajnu. Kto by sa nezamiloval do tradičného luxusného vzhľadu domov z 20., 30. a 40. rokov? Art Deco sa vyznačuje odvážnymi farbami, dekadentnými detailmi, geometrickými vzormi, metalickými povrchmi, symetrickými vzormi a množstvom vizuálne zaujímavých doplnkov.
Autor článku:
MGR. LUKÁŠ SOPKO, MBA, LL.M. - realitný maklér a CEO spoločnosti Diamond Reality / +421 902 198 170 / sopko@diamondreality.sk /